Hoş Geldiniz.

Burun Estetiği

Burun yüzümüzün tam orta noktasında yer alan ve bir solunum organı olmasının yanı sıra yüz estetiğinin en önemli parçalarındandır.

Burun estetiği belki de estetik cerrahinin en karmaşık alanlarından birisidir. Kişiye göre değişen operasyon stratejileri ile ve solunum fonksiyonunu en iyi hale getirecek şekilde yapılmalıdır.

Açık ve kapalı gibi teknik isim farkları içerse de operasyon temelinde aynı amaca hizmet eder; yüzle uyumlu bir burun.

Burundan nefes almak ve ağızdan nefes almak arasındaki fark sanılandan çok büyüktür.

Burundan alınan hava temizlenmiş ve ısıtılmış olup burnun yapısı gereği kalbin sağ yarısını dinlendirir.

Bu da fiziksel olarak performans artışı sağlar. Aynı zamanda iyi bir uyku için burundan nefes almak önemlidir.

Uyku süresine göre daha az dinlenmişlik hissine neden olur. Bu yüzden, burun ortasındaki septum denilen ve darlıklara neden olan yapının düzeltilmesi ve burun içinde belli bir açı ve darlık içeren hava geçiş boşluğunun uygun hale getirilmesi de burun ameliyatının bir parçasıdır.

Son dönemlerde ortaya atılan mikro-rinoplasti işlemi, burun sırtındaki fazlalığın bir motorla alınması şeklinde farklılık gösterir ve standart olarak uygulanan törpüleme veya kemik kesmede kullanılan araç dışında hiçbir farkı yoktur.

Operasyon sırasında burnun yeni şeklinin verilmesi ve bu şeklin korunması için bazı kıkırdak parçaları kullanılmaktadır. Bu parçalarda yine burunun diğer fazlalık olan bölgelerinden elde edilir.

Daha önce ameliyat edilmiş bir burnun düzeltiminde ise kıkırdak gereksinimi için kaburga veya kulaktaki fazla kıkırdakların kullanımı sık uygulanan bir prosedürdür.

Kısaca ilk kez yapılan bir operasyonda burundaki fazla kıkırdak kendini düzeltmek için yeterli materyali sağlar. Burnun nihai şekline karar vermek hasta ve doktorun diyalogları sonucunda ortaya çıkar.

Son dönemlerde eskiden sık uygulanan hafif iç bükey ve operasyon geçirildiği belli tarzdaki burunlar terkedilmiştir. Artık doğal ve çevreden kimsenin ameliyat geçirdiğini anlamayacağı şekilde burunlar talep edilmekte ve yapılmaktadır.

Son dönemde sık uygulanan bir diğer teknik ise sadece 15 dakikada uygulanabilen mini-rinoplasti tekniği olup sadece burun ucunda bir miktar yükselme talep eden hastalar için uygun bir tekniktir.

Burun estetiği işlemi sıkça kadınlar tarafından tercih edilen bir işlem olarak görülse de erkeklerde özellikle nefes alma ile ilgili sorunlar daha sık görülmektedir.

Estetik olarak erkek burnunda, burun büyüklüğü fazla değiştirmeksizin göze batan ayrıntıların düzeltilmesi, hem erkeksi görüntünün bozulmamasını sağlayacak hem kişinin yüz görünüşüne katkıda bulunacaktır.

Ortalama operasyon süresi 3 saattir. Operasyonda uygulanan işlemlere bağlı burun çevresi ve göz çevresine uzanan ödem yaklaşık 2 hafta içinde geriler.

Burun sırtının durumuna göre sadece burun sırtındaki kemikte değişiklik yapılabilir veya yan kemiklere de müdahale gerekebilir. Sadece burun sırtında işlem yapılırsa ödem ve morluklar hiç görülmeyebilir.

Burnun kalıcı şekli yaklaşık 6. ayda ortaya çıkan tamamıyla şişliklerin indiği halidir. Burun ucuna yerleştirilen dikişler 5. gün alınır.

Burun içine ve burun sırtına yerleştirilen silikon destekler operasyondan 1 hafta sonra alınır. Operasyon sonrası da en az operasyon kadar önemlidir.

Bu dönemde hastanın en az 6 ay burnunu travmadan koruması gerekir. Ayrıca yine bu dönemde önerilen krem ve spreyleri kullanması ve masaj uygulaması, ödemin daha hızlı gerilemesi ve yapıların yerine oturmasını sağlamak için gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanseri tüm dünyada akciğer kanserinden sonra en sık görülen ve kadınlarda kanserden ölüm sebep..

Devamını Oku

Yüz Germe

Yüzümüz ne yazık ki zamanla yer çekimine yenik düşer. Yer çekimi, mimik kaslarının etkisi ve güneş ı..

Devamını Oku

Yarık Dudak Yarık Damak

Bu anomali ile doğan bebeklerde erken dönemde görülen (doğumdan sonraki ilk aylar) en büyük problem ..

Devamını Oku