Hoş Geldiniz.

Q Switched Lazer İle Dövme Silme

Dört farklı dalga boyuna sahip Nd: Yag Q- switched lazerler dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirmede ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Peki Lazer İle Dövme Silme Nasıl Gerçekleşir?

Tek bir dalga boyu olan lazer sistemi sadece limitli bir renk aralığında etkili olacağından, ve farklı dalga boylarında lazerler almak oldukça pahalı olacağından, üreticiler birden fazla dalga boyunu tek bir sistemde birleştirmişlerdir. Bir çok kişi, başlangıç dalga boyu olarak 1064nm Nd:YAG lazerin ideal olduğuna inanır. 1064nm dalga boyunun estetik uygulamalarda en çekici karakteristiklerinden biri de, bu dalga boyunun melanin tarafından neredeyse hiç absorbe edilmemesi ve daha koyu cilt tiplerinde güvenli bir şekilde kullanılabilmesidir.

Lazer Uygulamaları Ağrılı mıdır?

Genelde işlem sırasında bir miktar ağrı duyulabilir. Fakat anestezi kremler veya bölgesel anestezik ilaç uygulamaları ile ağrı hissi azaltılarak işlem sırasında hasta konforunu arttırılabilir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Tedavi edilecek alana göre değişmekle birlikte süre 1-30 dakika arasındadır. Çok geniş dövmelerde, bütün dövmeyi aynı seansta tedavi etmek yerine 2-3 güne yayılmış seanslar halinde yapılması daha uygun olabilmektedir.

Tedavi Sonrası İyileşme Süresi Var mı?

Dövmenin ya da kalıcı makyajın üzerinde beyaz renk değişiklikleri ve bazen kanama noktaları ve küçük su toplamaları oluşabilir. Bu değişiklikler genellikle 3-7 gün içerisinde iyileşmektedir. Uygulamadan sonra yara iyileşmesini sağlayan Bepanthene gibi bir pomat ve güneş koruyucu uygulamak yeterlidir.

Çok Renkli Dövmeler De Silinebilir mi?

Dövme çıkarılmasında pigmentin ne renk olduğu çok önem taşır. Siyah ve mavi pigment içeren dövme ya da kalıcı makyajlar kolaylıkla çıkarılabilirken, sarı ve yeşil pigmentli olanların tedavisi oldukça zordur. Ancak çok renkli dövmeleri silmede etkili yeni 5 farklı dalga boyunda (532, 585, 650, 694, 1064 nm) Q-SW lazerler kullanılabilir.

Dövmeler Lazerle Tamamen Silinir mi?

Profesyonel dövmeler, düzenli seans aralıkları ve önerilen seans sayısı kadar gelindiğinde (net olarak seans sayısı verilmemektedir, ortalama 6-20 seans) kolaylıkla silinebilmektedir. Dövme silinmesinde iki seans arasında en az 6 hafta olmalıdır. Seans sayısı dövmede kullanılan pigmentin rengine, pigmentin verildiği derinliğe bağlı olarak değişmektedir. Ancak tamamen silinme her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin sarı renkli beyaz renkli alanlar tedaviye iyi yanıt vermeyebilir. Bazen de işlem sonrası bir süre lekelenme yaşanabilir. Bu lekelenmeler genelde kalıcı olmayan bir süre sonra tamamen gerileyen lekelerdir.

Lazer Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Bir gün banyo, sıcak su ile temas edilmemeli. Sonrasında ılık su ve sabun veya temizleyici ile lif kullanmadan temizlik yapılabilir.
  • Tedavi alanı epitelizan krem sürülerek kapatılır veya açık bırakılabilir.
  • Beş gün havuza denize girmek yasaktır.
  • En az iki hafta tedavi alanını güneş veya solaryum gibi yapay ışık kaynaklarından korumak gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dolgu Uygulamaları

İlerlemiş ve Botoks sonrasında gerilemeyen kırışıklıklarda, derin yanak çizgisinin silikleştirilmesi..

Devamını Oku

Lazer Epilasyon

Buz Lazer epilasyon teknolojisinin ortaya çıkması ile birlikte pek çok kişi bu teknolojiden faydalan..

Devamını Oku

Botoks

Besin zehirlenmesine yol açan Clostridium Botilinium adlı bakterinin felç etkisi oluşturan zehirinin..

Devamını Oku